Co zwiedzić w Białej Podlaskiej? Zabytkowe miejsca warte uwagi!
Tuż przy granicy z Białorusią znajduje się Biała Podlaska. Jest to niezwykle interesujące miasto, które usytuowane jest w województwie lubelskim. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, jednakże rozkwit nastąpił dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Miasto wówczas należało do rodu Radziwiłłów. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Białej Podlaskiej, spieszymy z pomocą! Przed Tobą zabytkowe miejsca, które powinieneś odwiedzić!
Co zwiedzić w Białej Podlaskiej?
Jeśli jesteś w okolicach Białej Podlaskiej, zarezerwuj sobie czas na zwiedzanie miasta. Masz pewność, że nie będziesz się nudził, ponieważ czekają na Ciebie warte uwagi zabytki, które pochodzą z ubiegłych wieków. Co powinieneś zobaczyć? Przekonaj się sam!
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów
Są to pozostałości, jakie przetrwały po zamku, który należał do słynnego rodu Radziwiłłów. Powstał on w XVII wieku i choć został zniszczony, niektóre części możesz aktualnie zwiedzać. Na miejscu czekają na Ciebie fortyfikacje, a także:
- brama wjazdowa;
- wieża wjazdowa;
- kaplica zamkowa;
- trzy oficyny;
- wieżyczka wschodnia.
Kościół św. Antoniego
Są to barokowe budowle, które pełnią funkcję klasztoru Kapucynów. Powstał w XVII wieku i choć był wielokrotnie niszczony, przeszedł gruntowną renowację i funkcjonuje do dziś. Jest siedzibą klasztorną Kapucynów, jak i zabytkową budowlą, którą mogą odwiedzać przyjezdni turyści.
Kościół św. Anny
Jest to kolejna budowla, którą ufundowali Radziwiłłowie, jednakże dzięki temu masz możliwość podziwiania barokowej architektury. We wnętrzu czeka na Ciebie XVII wieczny ołtarz, który wykonany jest z czarnego marmuru. Będziesz miał okazje zobaczyć także barokowe kaplice, jak i herb władającego wówczas rodu.
Cmentarz żydowski
Choć nie zachował się w tym miejscu żaden nagrobek, w XVIII wieku funkcjonował tutaj cmentarz. Podczas II wojny światowej doszło tutaj do masowej egzekucji, jaką przeprowadzono na ludności żydowskiej. Cmentarz został zniszczony przez okupantów, którzy wówczas wykorzystali nagrobki do budowy dróg. Jest to miejsce historyczne, w którym obecnie funkcjonuje pomnik mający na celu upamiętnienie tamtejszych wydarzeń.